pátek 7. prosince 2012

Sebevražda rozumu

Takže tři lidé spáchali společně sebevraždu, přičemž se na tom předtím domluvili na internetu. Je těžké takovým případům zabránit, takže je nesmyslné vinit společnost a vůbec kohokoliv. Když se někdo rozhodne spáchat nedemonstrativní sebevraždu, většinou se mu to povede.

Nicméně já nechci psát o této tragédii, víceméně k tomu není co říct. Rád bych se ale vyjádřil k vedoucím komentářům - a to oběma.

Je smutné, že jeden dostal tolik plusů a druhý tolik mínusů. Oba by měly dostat jenom mínusy, protože oba jsou stejně pitomé. Vlastně jsou oba stejné, protože oba vycházejí ze stejné argumentační chyby.

V argumentaci a logice se tomuto logickému klamu říká "ad hoc argumentace". Tento logický klam jsem už několikrát zmínil, ale ještě nemá svůj vlastní článek. Jedná se o spěšné a účelové napasovávání interpretace náhodných faktů tak, aby odpovídala předem zastávanému názoru, přičemž logika jde stranou. Je to hodně často logickým klamem samoaplikovaným - tzn. lidé se tímto způsobem nesnaží až tak často vyhrát debaty či přesvědčit ostatní, ale používají jej k posilování a udržování vlastních názorů, předsudků a podujatostí.

V psychologii je pro toto chování, vůči němuž jsme náchylní více nebo méně úplně všichni (do určité míry je to zřejmě důsledkem heuristických zkratek, jež lidský mozek používá), odborný název "racionalizace". Je poměrně snadné a zároveň nebezpečné tomu podlehnout, protože zejména inteligentní lidé pak mohou být extrémně dobří v hledání výmluv pro všechno možné a dokáží pak tvrdohlavě přímo aktivně přehlížet i do očí bijící fakta jako expert. Tímto způsobem se rodí a udržují při životě nejrůznější konspirační teorie a i právě už vícekráte cupované alternativní medicíny a podobné ptákoviny. Takto vznikají sebevědomí laici.

To, že článek samotný o důvodech sebevraždy oněch tří nešťastníků nic neříká, je silným indikátorem toho, že se v obou případech jedná právě o ad hoc racionalizace komentátorů. Mají prostě nějaký názor a (vhodná) fakta jsou interpretována tak, aby tomuto názoru zdánlivě dodávala váhu. Je ovšem vhodné před vypuštěním nějakého komentáře na internet použít google a podívat se, co na to širší realita. A ta říká, že sebevraždy u nás prakticky konstantně klesají od roku 1970, s trendem prakticky nepřerušeným změnou režimu v roce 1989. Bohužel nemohu najít číselná data pro graf, takže nemohu říct zda nárůst za posledních pár let je statisticky významný nebo zda se jedná o pouhou normální fluktuaci dat vzhledem k nastavenému trendu (který bude zřejmě limitně se blížící nule). Odhadem podle grafu bych si tipl, že to druhé je pravdou. Každopádně ne, globálně viděno komunisté nepřiváděli lidi nijak abnormálně k sebevraždám, a ani současný režim tak nečiní. Nepochybně jsou a byli a za jakéhokoliv režimu budou jedinci tím kterým režimem k sebevraždě dohnáni, ale obecně viděno dnes žijeme z tohoto hlediska v bezprecedentně skvělé době, kdy lidé sebevraždy až tak moc nepáchají.

Ne že by případná korelace dodávala váhu argumentu, korelace sama o sobě nic moc neříká. Ale vypustit nějaký rádoby argument, který není podložen ani korelací dat s postulovaným závěrem, není ničí dobrou vizitkou.

2 komentáře:

 1. Pokud si někdo chce "léčit své mindráky" sběratelstvím plusů na internetových diskusích, tak toho s jistotou dosáhne tím, že jakoukoli věc populisticky (a naprosto nesouvstažně) převede na politiku nebo (a nejlépe k tomu +) použije nějaká sprostá slova. Výsledek je předem zaručen. Nic z toho nemá s rozumem nic společného. Jde o čistě emoční (a často možná přímo takto předem vykalkulovanou) volbu.
  Poněkud horší je, pokud tento jev zasáhne do věcí majících určitou důležitost - např. nedávno do volby v anketě "Zlatý slavík". Nikdo mně nevymluví, že její poslední vítěz v kategorii zpěváků Tomáš Klus (jinak nic proti němu) překvapivě (jak pro koho) vyhrál, a to s velkým přispěním této :
  http://www.karaoketexty.cz/texty-pisni/klus-tomas/panu-bohu-do-oken-159021
  jeho písně, která zněla v rádiích každý den několikrát. S takovou "ad hoc argumentační" písní prostě tuto anketu "nemohl nevyhrát". Ovšem tvrdím, že bez ní dost těžko (znám hodně našich podstatně lepších zpěváků).

  (Btw - Budu se těšit, jaké "písně" zaznějí v předvolebních kampaních kandidátů na prezidenta ve snaze dosáhnout vítězství v této "anketě")

  OdpovědětVymazat
 2. To už je sice poněkud bokem, ale připomenulo mi to, že ad hoc argumentace je rovněž, jako mnoho jiných zmiňovaných argumentačních flapsů, zastoupena i v příslovích.

  "Kdo chce psa bíti, vždycky si hůl najde."

  OdpovědětVymazat