pondělí 10. prosince 2012

...A proč je nebe modré?

Dnešní XKCD komix mne donutil k zamyšlení. Samozřejmě jsem jako dítě tutéž otázku kladl rodičům taky, a nevybavuji si, že bych někdy dostal nějakou dobrou odpověď. Nemám jim to tedy nikterak za zlé, nemají žádné zvláštní vzdělání a z palce si to vycucat nemohli. Ale ta dodatečná otázka položená tímhle zvědavým dítkem v komixu je zajímavá. Proč je nebe modré, a ne fialové, když je jeho barva způsobena rozptylem krátkovlnného viditelného záření?

Zamyslel jsem se nad tím, jak bych na tohle odpovídal já, kdyby mi tu otázku položil nějaký protivný spratek. Pardon, zvědavé dítko. Třeba můj synovec, ten mi občas klade podobné otázky (i když ne tuhle konkrétní). První odpověď by byla, že nevím, že se nad  tím musím trochu zamyslet.

No, zamyslel jsem se nad tím teď cestou z práce a moje úvaha je následující:

Denní obloha není jednolitě modrá. Je bílá v okolí slunce, světle modrá/modrozelená/tyrkysová trochu dál a tmavě modrá nejdál od slunce. Není červená, protože červené světlo má delší vlnovou délku a tudíž jde atmosférou "rovněji" zatímco modré se zalomí více a to způsobuje modrost oblohy. Tolik učivo základní školy. Logicky to ale vypadá, že by obloha podle této logiky měla být skutečně fialová. Ale není. Důvody jsou podle mého dva, a barva oblohy, jak ji vidí lidé, je důsledkem obou.
 1. Slunce vyzařuje silněji v té části spektra, již vnímáme jako "modrou" než v té, již vnímáme jako "fialovou".
 2. Lidské oko je na modrou barvu velmi citlivé, zatímco směrem k fialové už jeho citlivost výrazně klesá (o tom už jsem psal).
A teď nechám na vás, ať si to přeberete, a jdu se sám podívat na google, jestli jsem si to vydedukoval  správně nebo ne.

7 komentářů:

 1. Matúš Šimkovic10. prosince 2012 21:23

  Tu je zopár návodov ako odpovedať na doterné detské otázky:

  http://www.s-anand.net/blog/calvin-and-hobbes-dad-explains-science/

  OdpovědětVymazat
 2. To je starý text:

  Oh can you tell me, what makes the Sun shine?
  and can you tell me, what makes the grass green?
  and can you tell me, what makes the sky blue?
  and can you tell me, why do you love me?

  Nuclear fusion makes the Sun shine,
  Chlorophyll plasma makes the grass green
  Tyndall and Raleigh's internal refraction principle makes the sky blue
  and testosterone hormone makes me love you.

  OdpovědětVymazat
 3. Pěkné. Akorát u té lásky to je trochu disproporcionálně zjednodušené, protože za lásku není zodpovědný ani tak testosteron, jako spíše oxytocin a endorfiny.

  Ehm.

  OdpovědětVymazat
 4. Zajímavé je, že mozek mužů údajně zpracovává barvy odlišně než mozek žen :
  http://www.odhaleno.cz/exkluzivne/9377-vedci-to-potvrdili-mozek-muzu-zpracovava-barvy-odlisne-nez-mozek-zen.htm
  Ovšem proč to tak je zatím prokázáno nebylo (resp. nenašel jsem nic, než jen dohady a hypotézy).
  Zajímalo by mě, jestli autor o tom ví něco víc.

  OdpovědětVymazat
 5. Na střední jsme se učili, že "z denního světla zelená rostlina absorbuje hlavně záření modrofialové a červené barvy, zatímco záření zelené oblasti spektra odráží, proto je vidíme zeleně". Jsou tedy správně obě možnosti?

  Měla jsem v tom tehdy bordel a neujasnila jsem si to, tak teď mám alespoň příležitost si to srovnat :-)

  OdpovědětVymazat
 6. Chlorofyl je zelený právě proto, protože absorbuje čevené a modré záření.

  OdpovědětVymazat
 7. Můžete mne oslovovat i přímo, a ne vždycky ve třetí osobě. To jen tak na okraj.

  O jiném vnímání barev ženami už jsem slyšel a i četl. Částečně to určitě souvisí s tím, že u mužů je vyšší podíl barvoslepých (barvoslepost je vázána na chromozom X). Částečně se může jednat asi o vliv pohlavních hormonů na růst mozku. Částečně se ale nepochybně jedná i o kulturní vliv výchovy, která stále ještě propaguje genderové stereotypy, a ten není snadné odfiltrovat a může být značně (tzn. statisticky významně) velký.

  Bohužel si detaily nevybavuji, četl jsem k tomu kdysi jednu studii, ale už jsem zapomněl kdy a kde jsem jí viděl. Ale zkusím se do toho příležitostně zase ponořit, je to zajímavé téma.

  OdpovědětVymazat