Cena je pochopitelně pojmenovaná po Charlesi Darwinovi, který jako první postuloval evoluční teorii formou přirozeného výběru. Otázkou ovšem bylo a je, jak moc přírodní výběr fungoval (a funguje) ve vztahu k lidské inteligenci.
Základní hypotézy vývoje lidské inteligence jsou v principu dvě:
- Přirozený výběr přežití nejschopnějších - vychází z premisy, že inteligentní jedinci byli a jsou schopni snáze a kvalitněji přežít a proto v konečném důsledku předat své geny další generaci.
- Pohlavní výběr - inteligentnější jedinci měli tendenci být přitažlivější pro druhé pohlaví a proto měli více potomků.
Protože jsem zvídavý človíček, vždy mne zajímalo, která z těchto dvou hypotéz má blíže pravdě a zda to funguje dodnes - tzn. zda přírodní výběr s inteligencí coby selekčním faktorem ještě funguje nebo spíše donedávna fungoval. A dnes jsem poprvé - a zcela nechtěně, hledal jsem data k úplně jinému tématu - narazil na vědeckou studii, jež dle mého názoru podporuje - byť slabě - hypotézu 1.
Jedná se o studii "IQ v časné dospělosti, socioekonomická pozice a úmrtnost v důsledku nechtěného zranění ve středním věku: statistická studie více než 1 milionu Švédských mužů".
Potud, pokud jsem byl schopen na zběžné čtení článek pochopit, byla nalezena významná negativní korelace mezi výší IQ a pravděpodobností úmrtí v důsledku nechtěného zranění jako autonehoda, utopení, pád z výšky či otrava před dosažením 45 roku věku (u autonehod byla korelace ovšem slabší, protože tam opět do role vstupují vnější faktory - v autonehodě zapříčiněné blbcem mohou umřít - a umírají - i nevinní lidé). Protože se jedná o statistický výzkum, článek neříká žádné jasné příčiny pro tento jev,ač jsou lehce naznačeny různé hypotézy pro mechanismy vedoucí k tomuto výsledku, nicméně, jedno je řečeno poměrně jasně - všechny typy úrazů a úmrtí v jejich důsledků se vyskytují napříč celým spektrem IQ, čili není žádná magická hranice IQ, která by člověka chránila před vším zlem, a ani není úmrtí v důsledku úrazu automaticky známkou blbosti. Současně tato negativní korelace zůstane patrná i v případě, že se vezme v potaz socioekonomický faktor (i.e. to, že méně inteligentní lidé dělají rizikovější povolání nemá na výsledek výrazný vliv).
Co to ovšem může znamenat z evolučního hlediska - a zde otevřeně přiznávám už spekuluji sám na vlastní triko - je, že v schopnost inteligentních lidí lépe vyhodnocovat rizika, poučit se z chyb svých i cizích a reagovat na ně mohla znamenat ještě do nedávna významné plus pro jejich přežití. Vezmeme-li v potaz současnou nepoměrně lepší zdravotní péči, je nepochybné, že tento selekční tlak na evoluci lidské inteligence je v posledních ca 100 letech značně snížen, nicméně tuto studii lze považovat za důkaz toho, že není eliminován.
Vezme-li se současně v potaz jiná studie ukazující negativní korelaci mezi sebevraždami a inteligencí (zejména schopností logicky uvažovat) jsem dočasně přesvědčen, že hypotéza 1 je blíže realitě a že evoluce lidské inteligence ještě neskončila. Pokud nezničíme planetu i sebe, kdo ví, kam až se může lidstvo vyšplhat.
Zdroje:
- IQ in Early Adulthood, Socioeconomic Position, and Unintentional Injury Mortality by Middle Age: A Cohort Study of More Than 1 Million Swedish MenG. David Batty, Catharine R. Gale, Per Tynelius, Ian J. Deary, and Finn Rasmussen Am J Epidemiol. 2009 March 1; 169(5): 606–615.Published online 2009 January 15.
- Low intelligence test scores in 18 year old men and risk of suicide: cohort study.Gunnell D, Magnusson PK, Rasmussen F.Department of Social Medicine, University of Bristol, Bristol BS8 2PR.BMJ. 2005 Jan 22;330(7484):167. Epub 2004 Dec 22.
Žádné komentáře:
Okomentovat