čtvrtek 29. listopadu 2012

Sexmašina na salát

Dnešní novinky naservírovaly perfektní článek pro vegany, kteří se rádi cítí nadřazení a každá záminka pro koukání na všechny ostatní svrchu je jim dobrá.   Nadpis je vskutku bezchybný: "Vegetariáni mají lepší sexuální život". Samozřejmě, že důvodem tohoto senzacoidního titulku článku bylo přesně to, aby na něj každý klikl. Nejsem ovšem tak docela přesvědčen, že ho každý, kdo na ten odkaz klikne, i přečte. A ne každý, kdo přečte, pochopí.

Už jsem na svém blogu novinkovské články o vědeckých objevech nejen haněl, ale i hájil, ale tenhle si žádnou obhajobu nezaslouží. Je to totiž absolutní blábol, který díky své elektronické podobě bohužel nemá ani to poslední použití, jež mají bláboly vytištěné na papíře.

Podívejme se na to lehce popořadě:
Nejenže jsou vegetariáni v průměru zdravější a štíhlejší, jsou vystavení menšímu riziku srdečních onemocnění, mrtvice, cukrovky, obezity i rakoviny, ale navíc si užívají lepší sex než lidé konzumující maso.
Tenhle odstavec je ještě jakžtakž v pořádku díky magickému slovnímu spojení "v průměru". Potud žádné výhrady, protože tato formulace nevylučuje existenci výjimek různými směry. Nemusím pro jednu takovouto výjimku chodit daleko - jsem hubený jak pláňka, mám nízký krevní tlak a kdybych zkusil jíst jenom vegetariánskou, nebo dokonce veganskou stravu, patrně bych se nedožil vánoc, natož důchodu. Nicméně skutečně to vypadá, že vegetariánská (ideálně lakto-ovo vegetariánská) strava je v průměru skutečně zdraví prospěšná (-klik-).

I vegetariánsvtí/veganství ovšem má svou temnou stránku. Někteří vegetariáni/nky mají ve skutečnosti anorexii/bulimii a tohle je pro ně jenom racionalizace/záminka pro jezení nedostatečné stravy v důsledku absurdní posedlosti štíhlostí, jež bohužel prostupuje celou naší kulturu (-klik-klik-). Vegetariáni trpí častěji depresemi atp. což není způsobeno jejich dietou, ale naopak lidé s těmito poruchami mají tendenci stát se vegetariány (-klik-) což může být právě důsledek dementních článků jako výše zmíněná novinkovská perla, které prezentují veganismus jako über-mega-giga-supadupa-řešení prakticky jakéhokoliv představitelného zdravotního problému. A samozřejmě špatně sestavená vegetariánská strava může znamenat nepříjemné problémy s nedostatkem vitamínu D (-klik-), železa (-klik-), možná i vápníku (-klik-) a v neposlední řadě vitamínu B12 (-klik-), což za sebou může táhnout hodně vážné problémy  (-klik-).

Tedy jsem dalek toho, rozmlouvat někomu jeho stravovací návyky. Pokud je ovšem zdráv, funguje to pro něj, a má pro to dobré důvody (například etické), které chápe, jsem všemi deseti pro a držím palce. Ale pokud se pokouší tvrdit nějakou ptákovinu o tom, jak mu po přechodu na veganskou stravu zmizely všechny zdravotní potíže a vzrostlo mu IQ nebo se zvětšila/zmenšila žádoucí tělesná proporce, tak zpozorním. Ona totiž ani dobře vyvážená striktně veganská strava už zřejmě nevykazuje významně vyšší prospěšnost pro zdraví, než strava s příležitostnou konzumací masa (-klik-), ale je výrazně náročnější takovouto stravu dobře vyvážit.

Uff, nedostal jsem se přes první odstavec a nějak jsem se rozjel bokem. Podívejme se dále na náš novinkový poklad moudrosti.
Podle Daily Mail vědci došli k závěru, že například tofu a další potraviny rostlinného původu mají velký vliv na kvalitu milostného života. Předpokládá se, že tyto produkty ovlivňují hladinu hormonů a tím zvyšují sexuální aktivitu.
A už druhým odstavcem náš novinkový článek opustil realitu a vydal se po skluzavce bez madel do La-La-land. Daily Mail? Vážně? Takže ne vědecký žurnál, ale plátek ekvivalentní novinkám, akorát psaný v angličtině? Ale ta poslední věta mě při čtení napjala, se zadrženým dechem jsem očekával na důkazy pro tento závratný předpoklad, u kterého tak tajemně není zmíněno, kdo ho předpokládá. Zřejmě nadržení vegetariáni. Ovšem vetetariánství není pro nadrženost podmínkou, opět jsem důkazem já a dalších pár miliard lidí.
Výzkum, publikovaný v časopise Hormones and Behavior, je prvním, který upozorňuje a zdůrazňuje působení a účinek fytoestrogenů, látek, které jsou obsaženy v rostlinách a mohou do jisté míry nahradit účinek estrogenů. Vliv těchto látek byl pozorován na chování volně žijících primátů.
Pomalu s tou flintou! První výzkum, který zdůrazňuje působení a účinek fytoestrogenů? Takže to, že jsem se o fytoestrogenech v některých potravinách (pravda, hlavně v pivu) a jejich možném účinku na hormonální stav organismu učil před deseti lety na VŠ, byl časový flashback z budoucnosti? Dlabu na konkrétní články, ať se každý podívá na to, co ho zajímá, vědeckých článků zmiňujících fytoestrogeny je jenom na Pubmed přes čtyřista (-klik-) a na letmý pohled několik z nich se zabývá jejich možným preventivním účinkem proti rakovině. To máme tedy první případ, kdy si pisatel článku po bombastickém nadpisu opět "trochu zapřeháněl". Nebo neumí anglicky. Jedná se totiž o první studii u divoce žijících primátů, což ovšem je podstatný, a nikoliv triviální detail. Novinkovská formulace je možná jenom výsledkem špatného překladu, ale každopádně říká něco jiného, než co je realita.
Studii provedli vědci pod vedením Michaela Wassermana, kteří více než 11 měsíců pozorovali skupinu červených kočkodanů v Kibale v Národním parku v Ugandě. Zjistilo se, že čím více kočkodani snědli listů tropické rostliny s obsahem estrogenu, tím více se zvýšila hladina estradiolu, hormonu estrogenu a stresového hormonu kortizolu. S vysokou hladinou těchto hormonů stoupala i sexuální aktivita primátů.
„Hormonální změny hrají podstatnou roli v rámci rozmnožování a zdraví. Rostliny zaujímají podstatnou úlohu v reprodukci primátů, ale i lidí, což bývá opomíjeno,“ řekl Wasserman.
Konečně informace umožňující najít přímo onu převratnou studii "Estrogenic plant consumption predicts red colobus monkey (Procolobus rufomitratus) hormonal state and behavior". Nicméně ať abstrakt pročítám jak chci, nevidím tam jediné slovo o vegetariánech či veganech. Není tam ani slovo o lidech. Možná to pan Wasserman řekl na tiskovce, ale to, co možná řekl na tiskovce a co není přímo podloženo daty ve studii, je to pouze jeho osobní názor. Jakmile ovšem člověk má tyto informace, jde najít i mnohem lépe napsané články. Například tento, kde konkrétně k publikaci zmiňované na novinkách bych si dovolil zdůraznit zejména následující:
The study authors cautioned against overinterpreting the power of phytoestrogens in altering behavior, however. They emphasized that estrogenic plant consumption is just one of multiple factors influencing primate hormone levels and behavior. Notably, the primates' own endogenous hormone levels were the stronger predictor of certain behaviors, while phytoestrogens played a secondary role.
Autoři studie však varovali před přeháněním vlivu fytoestrogenů na chování. Zdůrazňovali, že konzumace rostlin obsahujících estrogeny je jenom jeden z mnoha faktorů ovlivňujících úroveň hormonů a chování u primátů. Zejména úroveň vlastních endogenních hormonů byla silnějím prediktorem některých chování, zatímco fytoestrogeny hrály sekundární roli.
A tím je řečeno vše potřebné. Studie a její autoři nejenže neříkají věci, které naznačoval senzacoidní nadpis článku, neříkají ani věci, které jsou napsané v článku samotném. Dokonce ty věci ani nenaznačují. Novinkovský článek je typickou ukázkou novinářské tiché pošty, kdy jeden pisálek opisuje od druhého a neobtěžuje se ani zběžně informovat o problematice, o níž píše. Díky tomu "opomine" zmínit, že velký příjem fytoestrogenů má u některých zvířat dokonce negativní účinky, že výsledky výzkumu na zvířatech nelze automaticky aplikovat na člověka, mohou pouze naznačit směr, jímž bychom se měli ubírat a kde bychom měli být opatrní, a že jím zmiňovaná studie nepíše jenom o zvýšené sexuální aktivitě, ale i o zvýšené agresivitě. Pokud jsou tato "opominutí" výsledkem nekompetence, tak by novinky měly konečně na psaní článků o vědě najmout člověka, který má alespoň rudimentární vědecké vzdělání a rozhled. Pokud je to opominutí záměrné, tak radši nekomentuji.

Každopádně pokud někdo na základě tohoto článku začne jíst tofu místo řízků v naději, že se z něj stane sexuální přeborník, tak bude asi těžce zklamán. A to samozřejmě chutí tofu, které nebude umět připravit.

4 komentáře:

 1. "Vědecké" texty z Novinek mám úplně nejradši. Někdy je jako absolutní novinka prezentována studie stará několik let, takřka vždy je celá studie překroucena tak daleko od někdy nejen abstraktu, ale samotného obsahu studie a někdy si tyhle články opravdu nějaký nemocný chudák od začátku do konce vytáhl z prdele.

  Už jsem to snad i někde dával, ale Novinky kdysi informovali o tom, že podle nejnovější studie z nějakého institutu EU jsou Češi nejvíce technofóbní a nejméně důvěřují vědě ze všech národů v EU.
  Ona nejnovější studie byla z roku 2009, což jsem se ještě hořce pousmál. Huba mi spadla až na zem, když i po několikátém pečlivém pročítání jsem prostě nemohl zkousnout jednu skutečnost. A to že výsledky studie byly PŘESNĚ opačné než jak o tom informovaly Novinky.cz.
  To už nešlo o čistou desinterpretaci, to šlo o přímo obrácení celé zprávy o 180°.

  Každopádně dobrý článek, při čtení těchto typů zpráv postupuji stejně.

  OdpovědětVymazat
 2. Díky za rozbor. Některé vaše výtky by možná bylo možné otupit vstřícnější interpretací textu.

  1) "Předpokládá se, že ..." lze číst jako "Mají za to, že ...", případně ještě slaběji "Zformulovali hypotézu, že ...".

  2) Text obsahuje implicitní předpoklad, že výsledky studia primátů jsou přenositelné (alespoň v daném případě) na lidi. Je to silný předpoklad, který se může snadno ukázat jako nesprávný, ale opírá se o paradigmata u jiných témat.

  3) Dotyčný formát, žánr a médium bych nevinil z toho, že dostatečně nezohledňují studie, které podporují opačný názor.

  4) A konečně, novinový titulek je formulován s jiným cílem než je adekvátní parafráze textu zprávy. S titulky je legrace a mohou být použity jako hezké příklady chyb či manipulací, ale s tím se tak nějak počítá. Upozorňovat na to, že volba titulků nerespektuje pravidla kritické diskuse, je pláč na nesprávném hrobě.

  S čím ale zcela souhlasím je výtka, že se autor dopustil dvou hrubých dezinterpretací v článku. Jde o pasáže: "... navíc si užívají lepší sex než lidé konzumující maso" a "... mají velký vliv na kvalitu milostného života". Autor mohl zachovat atraktivitu bez toho, že by takto krutě zkreslil význam výsledků. Stačilo psát o možnostech, tj. něco jako "mohlo by to znamenat, že vegetariáni, u kterých je větší pravděpodobnost, že konzumují rostliny s fytoestrogeny, budou mít o něco kvalitnější milostný život než ostatní".

  OdpovědětVymazat
 3. Bazilión yottadíků za všechny ty linky, které jsem si nikdy nenašla sama!! (jsem líná kůže a gugl-fu neovládám ani z poloviny tak dobře, jako ty)

  OdpovědětVymazat
 4. Inu, to máte tak.
  1) Nejsem moc vstřícný při vykládání cizího textu, a už vůbec ne, je-li ten text psaný profesionálem. Nicméně v tomto konkrétním případě mi formulace "Předpokládá se" až tak nevadila, jenom jsem si dělal trochu bžundu.
  2) Co se behaviorálních a dietetických charakteristik týče, je předpoklad přenositelnosti z ostatních primátů na člověka absolutně chybný, v těchto ohledech jsou primáti značně diverzní skupinou, i v rámci čeledi Hominoidea máme soliterní frutariány pářící se jenom v říji, omnivorní sexuální maniaky co šukají jako kdyby měla zítra být apokalypsa, a přiležitostné kanibaly lovící ve smečce. Hormony ještě jakžtakž, ale i tam je kočkodan poměrně vzdálený příbuzný a je nutná studie s bližším příbuzným např šimpanzem nebo bonobem (což zmiňuje mnou odkazovaný článek na Science Daily).
  3) To je chyba v matrixu, že vytýkým, že nezohledňují jiné názory. Pokud tedy myslíte moje vypeckování k prvnímu odstavci, tak to jsem sám sebe rozptýlil snahou poukázat na to, že ten článek obsahuje i správné informace. Rozptýlil jsem se tak dokonale, že jsem opominul zmínit Vámi teď zmiňovanou lživou formulaci v jeho závěru.
  4) Na tomto hrobě budu plakat vždy, když titulek nějakého článku bude otevřeně lhát. Já na tom hrobě budu přímo řvát, protože tohlě mě neskutečně..., přímo... Například zrovna tak vábivý titulek "Mají vegetariáni lepší sexuální život?" plus vámi zmiňované lehké změny ve formulaci by způsobily, že by tento článek nikdy nevznikl, protože by mne vůbec neprobral ze zimního spánku.

  OdpovědětVymazat