úterý 17. listopadu 2015

Nálepka sem, nálepka tam, co já s nimi udělám?

Náš aktuální prezident je skutečně neskutečný. Už jsem jednou poukázal na to, že neví jak funguje svoboda slova a názoru. A teď prezentuje, že neví ani, jak funguje řeč a jazyk.

Alespoň tedy takový pocit mám z článku "Nenálepkujme lidi s opačným názorem, vyzval Zeman na Albertově", a to pomíjím smutnou ironii toho, že rádoby samostatně myslící lidé vytvořili dav tleskající blábolům nabubřelého xenofobního ignoranta.

Hups, nálepky. Jenže on je skutečně ignorant:
„Opačný názor nesmí být ve skutečně svobodné společnosti umlčován a označován různými nálepkami nebo nadávkami jako je extremisté, xenofobové, islamofobové, rasisté, nebo fašisté,” dodal za potlesku davu.
Označování lidí "nálepkami" není forma umlčování. Je to základní komunikační funkce slov.

Označovat někoho slovem s negativní konotací, jestliže toto slovo není demonstrovatelně pravdivé, je samozřejmě pomluva a je to špatné. Označovat ale člověka, který vyjadřuje xenofobní názory slovem xenofob je pouze používání slova xenofob tak, jak se slovo xenofob používat má. To, že jsou si xenofobové (a nácci, fašouni a podobná verbež) vědomi toho, že se jedná o termíny s negativní konotací, je rovněž správná věc, protože slova s negativní konotací předávají kromě svého definičního významu i určitou sociální zprávu - a ta je "měl by ses zamyslet nad tím co říkáš a děláš, protože to je špatné". To není snaha někoho a priori umlčovat, to je snaha donutit někoho změnit názor. Důvody, proč jsou to slova s negativní konotací, by měl každý znát a kdo je nezná (což je samozřejmě minimálně jednou v životě každý), měl by vyvinout snahu se je dozvědět.

A ano, Zeman je xenofob a měl by se zamyslet nad tím co říká a co dělá. Brojí proti uprchlíkům a pak řekně tuhle perlu blbosti:
Prezident dodal, že Češi nejsou xenofobní. Připomněl, že zde žije mnoho cizinců, kteří společnosti prospívají. „Ale jejich kultura je plně slučitelná s evropskými hodnotami. Není to kultura vrahů a není to kultura náboženské nenávisti,” dodal.
Na to jde říct jenom jedno: Uprchlíci před kulturou náboženské nenávisti prchají, je to jejich definující charakteristika marjápanenkošíšikristovanoho! A to, že někde žijí cizinci, není důkazem absence xenofobie.

Nejsem žádný fanoušek islámu, přesně naopak. Obecně jsou určité prvky jiných kultur (ale nikoliv jenom kultury blízkovýchodní, ale například i kultury asijské), které jsou neslučitelné s našimi zákony a pravidly slušného chování. Kdokoliv, kdo přijde do Evropy se musí bezpodmínečně naučit žít tak jak se tady žije. Například se musí smířit s tím, že jeho názory - včetně jeho náboženství - mohou být kdykoliv a kýmkoliv podrobeny kritice či satiře. A musí akceptovat, že jeho chování se musí přizpůsobit tomu, co je zde přijatelné - tedy například že nesmí na kritiku či satiru odpovídat násilím. Nové zákony pro muslimy nejsou potřeba, stačí pouze vymáhat dodržování stávajících.

Současně coby člověk mající zkušenosti se žitím a prací ve třech různých zemích jsem si vědom toho, že nelze podceňovat bariéru jazykovou.

Ale házet všechny muslimy do jednoho pytle "kultury vrahů a náboženské nesnášenlivosti" na základě jejich původu a nikoliv jejich chování, a projevovat přitom exemplární neznalost rozmanitosti islámské kultury a historie, která vedla k jejímu současnému vymezování vůči západu, je projevem ignorance a xenofobie. A definující charakteristikou islamofobie.

Závěrem jenom malé info k terorismu v Evropě o němž se moc nemluví - v Německu bylo od začátku roku spácháno téměř 600 útoků  na útulky pro běžence, a ty splňují základní definici teroristického činu. Jediný důvod, proč toto vysoké číslo nekoresponduje s vysokým  počtem obětí na zdraví a životech je, že rasističtí a xenofobní štváči z Evropy (naštěstí) nejsou tak dobře vyzbrojení a organizovaní jako muslimští štváči z Blízkého východu. Jejich cíle jsou ale stejné - vytvářet mentalitu "my versus oni" vyvoláváním strachu v "oni" a stádní mentality u "my".

Zmrd pocházející z "evropské kultury", který v noci vypne protipožární alarm a zapálí budovu plnou uprchlíků není o nic lepší než jiný zmrd pocházející z "islámské kultury", který střílí do davu lidí. Je pouze méně šikovný ve vraždění. Ovšem ten potenciál tu je - Breivik byl mnohem efektivnější vrah než pařížský tým.

Není to něčí původ - ať už kulturní či genetický - co rozhoduje o tom jaký kdo je člověk, ale to, co říká a především co dělá.

Žádné komentáře:

Okomentovat