čtvrtek 20. září 2012

Lítost s ručením omezeným

Delší dobu jsem nic nenapsal, protože se mi jednosuše nechce. Pokud se snad někdo se mnou někde pokoušel o konzervaci, a má teď dojem, že jsem jeho odpovědi vůbec nečetl, je to dojem zcela správný. Zajímavé je, že čtenost blogu je navzdory tomuto faktu relativně konstantní a blog se ustálil u ca 70 návštěv za den.

Jsou v lidském životě bohužel věci, na něž je rozum krátký. Tedy, ne že by neexistovalo racionální řešení určitých situací - to existuje vždy - ale nelze racionálně poručit vlastnímu mozku, jaké emoce má prožívat. A tak se, poněkolikáté v životě, nacházím v situaci, jež má jen řešení špatná a ještě horší - protože ta řešení, jež bych byl schopen jako dobrá nejen vyhodnotit, ale i vnímat a prožít, jsou nerealizovatelná, a racionální řešení mají negativní emociální konsekvence. A dokud se z té slepé uličky nevyhrabu, nebudu mít moc chuť se bavit s kýmkoliv - natož s cizinci po internetu. Ale klid, to přejde, a témat na psaní mám ještě dost - navíc k těm, která jsem už slíbil a která jsou v Knize přání.

Teď jen stručňoučký komentář k současné methanolové aféře - můj laický názor, jehož některé části jsou jen spekulace, nezastávané extra silně.

Jsem zastáncem legalizace (regulované a kontrolované) všech drog, včetně tvrdých. Prohibice nefunguje, jak ukazují neubývající případy léčených i recidivujících narkomanů a rozsáhlá mezinárodní mafie. Nicméně absolutně neregulovaná nebo zase přeregulovaná oficiální výroba nefungují rovněž - jak ukazuje současná aféra s methanolem.  Spotřební daň na konzumní alkohol by měla být adekvátně vysoká, aby nebyl příliš laciný a příliš snadno dostupný. Ale neměla by ani extrémně převyšovat náklady na případné přečištění technického lihu a výrobu padělků. Jedním z nejhorších možných následků současné aféry by mohly být přehnané snahy o regulaci či zdanění "oficiálního" alkoholu, jež by mohly vést k jeho dalšímu zdražování. To by mohlo mít efekt přesně opačný, protože zdražením legálního alkoholu se automaticky zvýší marže Al Caponovských kmotrů dodávajících padělky, a tudíž se zvýší jejich motivace tyto padělky vyrábět, protože případné riziko je vyváženo pohádkovým ziskem.

Každopádně jsem zvědav, jak vysoko ta aféra sahá v našich politických kruzích. Nemám rád konspirační teorie a divoké spekulace, ale nebyl bych překvapen, kdyby na vrcholku pyramidy byl někdo velmi zadobře s našimi volenými zástupci - kterékoliv strany.

A všem, kdo navzdory tomu, že je už přes dvacet lidí mrtvých (což, mimochodem, je zatím méně obětí, než kolik si u nás vyžádala prasečí chřipka v roce 2009 - ale zato mnohem rychleji) stále pijí tvrdý alkohol jakéhokoliv původu (snad s výjimkou vlastní výroby), bych doporučil návštěvu lékaře. Protože kdokoliv, kdo se v téhle situaci nedokáže ovládnout a odpustit si "panáka" má nejspíše vážný problém jménem alkoholismus.

Mimochodem, čtenáře tohoto blogu asi nepřekvapilo, že série otrav začala na Moravě, a to konkrétně ve Zlínském kraji. Nebo ano?

5 komentářů:

 1. Začalo to ve Slezsku, konkrétně první otravy byly v Havířově. Ovšem vypadá to, že příčinou je geografická blízkost slezské metropole Opavy, kde spíše náhodně sídlila společnost, která "otrávený" alkohol vyráběla. Možná to souvisí s blízkostí Polska, odkud byly legálně kupovány suroviny. Polsko ale sousedí i s Čechami, tudíž se klidně něco podobného mohlo objevit na Ústeckoorlicku nebo třeba Náchodsku. A konzumenti levného alkoholu se jistě najdou na území celé republiky, tudíž by si otrávený alkohol našel oběti zřejmě všude, kde by byl k dostání.

  OdpovědětVymazat
 2. K tomu Zlískému kraji - já se spíš divím tomu, že se tady v něm vůbec někdo taky "nachytal" a otrávil, protože (na rozdíl třeba od Ostravska) tady lidé skutečně nepijí vše, "co teče".
  Jsou zde mezi lidmi doslova tisíce hektoliktrů skutečně čisté ovocné pálenky (zvané slivovice - ve skutečnosti většinou nejrůznějších směsek ovoce a zdaleka nejen slivoní) z oficiálních (i neoficiálních) pálenic a na ostatní tvrdý alkohol se oprávněně nahlíží převážně jako na "sračky", které se prostě nepijí (rum patří nanejvýš do cukroví, vodka do míchaných nápojů a ostatní patří "do záchodu").
  Spíš bych se divil, že se tady žádné otravy metylalkoholem vůbec neobjevili nikdy dříve, a to ze "slivovic" z černého domácího pálení v pálenicích "domácí výroby", kde toto určité riziko přece jenom existuje. Jak je vidět, tak ani v tomto případě zjevně možná dosažená koncentrace metylalkoholu v takovém domácím finálním výrobku nikdy nedosáhla natolik zdraví devastují hladiny, aby z toho vznikla nějaká veřejná aféra. Navíc zde funguje čistý enanol jako antidotum, takže pokud Zlínští pijáci někdy nějaký "vzorek" horší pálenky se stopovou účastí metanolu proloží dobrou slivovicí, tak jsou "za vodou".

  Jinak docela věřím posledním zprávám, že tady šlo skutečně o kriminální čin úmyslného pančování za účelem obohacení několika jedinců - původců celé věci. Bohužel zlému úmyslu nelze nikdy nijak zabránit ani mu jakkoli předcházet.

  OdpovědětVymazat
 3. Mě to až tak nepřekvapuje, že i někdo z kraje proslulého slivovicí se nechal nachytat na tyhle jedušťávy. Ono totiž namnoze ve chvíli, kdy se někdo přehoupne přes onen pomyslný horizont dělící člověka zdravého od alkoholika, přehoupne se i přes horizont dělící člověka, kterému sejde na chuti od člověka, který se stará výlučně o poměr cena/voltáž.

  Proto mne nepřekvapuje, že první otravy byly druhořadým "tuzemákem", ani mne nepřekvapuje, že centrum otrav a i centrum této černé sítě byly na Moravě. Ačkoliv to je, samozřejmě, i dílem náhody, tak pravděpodobnost, že se něco takového stane na Moravě/Slezku/Praze je přeci jen vyšší, než jinde už právě jen díky vyššímu počtu klinických alkoholiků (protože, upřímně řečeno, to, co je v oficiálních statistikách a tudíž v mé mapce, je jenom špička ledofce).

  OdpovědětVymazat
 4. Jen poznámka - ono těch alkoholiků je svým způsobem více druhů - např. je třeba mezi nimi odlišit alkoholika činorodého (a těch je ve Zlínském kraji drtivá většina) - tj. toho, který i při svém alkoholismu stále rozllišuje, že v poměru cena/voltáž vychází slivovice z vlastního kvasu pálená i v ofilciální pálenici (nemluvě pak v černé domácí) daleko líp a stále mnohem levněji, než nejlevnější "šmejd rum". Činorodý tedy proto, že je stále schopen nasbírat nějaké to ovoce rostoucí někde u cesty mezi Lhotou a Lhotkou a hodit ho do bečky a tyto výhody (včetně dosažené kvality) si uvědomuje a využívá ....
  Tím alkoholikem, co se mohl nachytat je pak alkoholik zoufalec, kterému je v podstatě fuk, co pije a nerozezná okenu od absinthu (a flašku rumu si většinou v obchodě "bezpracně" ukradne).
  Ale pravdou je, že statisticky byla a je ta možnost výskytu i těch druhých alkoholiků ve Zlínském kraji (o Ostravsku nemůže být vůbec řeč) zřejmě vyšší, než třeba v západních Čechách. Takže nakonec jo.

  OdpovědětVymazat
 5. Hlavně kdyby šlo o otravu domácí pálenkou, tak to bude jeden případ (případně spolupijani) a nebude to po celé republice (nebo alespoň kraji), že? nemyslete si, že se lidi "běžně" netráví methanolem. Jen ne v takové míře jako nyní.

  OdpovědětVymazat