čtvrtek 5. července 2012

Povstaň národe Moravský? Ehm... Ne.

Zajímavý dotázek. Přes Google Scholar jsem se dostal na stránku "Genetic Structure of Europeans: A View from the North–East " (jako vyhledávací frázi jsem použil "Milan Macek Moravia"). Takže odpověď na otázku v knize přání je ano, existuje studie poukazující na genetickou odlišnost populace na Moravě a v Čechách.

Klíčové slovo je ovšem "populace", jak se v onom interview (zjevně neúspěšně) snaží pan Macek zdůraznit, pročež tvrdit na základě této studie, že Moravané jsou natutesjasnápákaouplnějinejnárodwoenežnějakýčecháčcizprahe je bez prominutí pouze ukázkou toho, jak statisticky nekompetentní je youtube uživatel moravan.

Nečetl jsem článek dopodrobna, protože na to nemám ani chuť ani čas. Stačilo mi ale pět minut najít si to podstatné, nebo alespoň část toho podstatného. Jedná se konkrétně o Figure 3, kde je krásný diagram. Snad se nedopustím ničeho špatného, když ho zde reprodukuji.


Takže zlé Pražáce jsou zelené trojúhelníčky a zelené kolečko je medián. Hrdí Moravané jsou červené čárečky a červené kolečko je medián. Mediány se nepřekrývají, čili populace se v průměru liší. Přesto i laik z tohoto diagramu vidí, že většina zelených trojúhelníčků je promícháno s červenými čárečkami. Takže mezi oběma populacemi je značný, zdůrazňuji značný překryv. Takže odhadem 90% Moravanů je s ohledem na tyto genetické markery identických s 90% Pražáků. Na základě této genetické analýzy tudíž Moravana od Čecha určitě rozlišit nejde ani omylem s nějakou rozumnou mírou přesnosti a tvrdit na jejím podkladě, že Moravané jsou jiný národ, je, opakuji, zcestné.

Zdoje: 

14 komentářů:

 1. Jakékoli moravské národovecké třeštění považuji za debilitu non plus ultra a toho, kdo se něčím takovým pokouší jakkoli zabývat považuji za zoufalce. Žasnu nad tím, jak vůbec někdo může vynakládat (resp. vyhazovat) čas a peníze na něco takového, jako je zmíněná "studie", protože skutečně nevím, "co tím chtěl básník říct" a za jakým účelem vůbec byla zpracována. Jenom to tak nějak tuším a dělá se mi doslova šoufl (tj. na zvracení) ze všech možných konsekvencí z toho plynoucích.
  (Jsem z Moravy ....)

  OdpovědětVymazat
 2. Pozor, ta studie nemá za úkol potvrzovat nebo vyvracet existenci nějakého moravského národa. Jedná se o obecnou studii mapování genetické diverzity Evropě. To může pomoct pochopit například disproporcionální zastoupení některých dědičných nemocí a vad atp. Čili se nejedná v žádném případě o vyhozené peníze.

  Majitel zmiňovaného youtube kanálu nejspíše skutečnou studii nikdy ani neviděl a dosti pravděpodobně by ji ani nepochopil.

  OdpovědětVymazat
 3. Tak to potom ano.
  Ale právě obrovská míra nepochopení skutečného účelu něčeho takového (což je konec konců patrné z reakcí pod videem) otevírá pandořinu skříňku nacionalismu a "zběsilého národovectví". Proto je jen dobře a jsem rád, že výsledky jsou takové, že se nedají až tak moc z toohoto pohledu zneužít.
  Ono vůbec je otázkou, jak vlastně definovat národ jako takový.

  OdpovědětVymazat
 4. Definovat národ je rozhodně problematické, a definovat ho geneticky ještě více. V zobrazeném diagramu je mimojiné vidět velmi velký genetický překriv mezi Čechy a Rakušany.

  OdpovědětVymazat
 5. Tak oni jsou Češi (obyvatelé České Republiky) celkem dost směska obecně s mnoha vzorky z okolí, takže zkoušet odlišit Čechy a Moraváky podle gentiky (obzvláště když je polovina Pražáků z Moravy) bude mít vždy předem daný výsledek.

  OdpovědětVymazat
 6. Jakékoli národovecké třeštění VŮBEC považuji za debilitu. Národ je fikce, umělý pojem určený k ovládání lidí. Jaký je rozdíl mezi Rakušanem a Němcem? Pokud se někdo cítí být Moravanem, je to totéž, jako když se někdo cítí být příslušníkem jakékoli jiné národnosti, třeba Vogonské.
  Příslušnost k národu je dle mého názoru zhrubana stejné úrovni jako bytí fanouškem nějakého konkrétního fotbalového týmu.
  Proto jsem mimo jiné při sčítání kolonku "národnost" nevyplnil a moc mě potěšilo, že jsem ani zdaleka nebyl sám.

  OdpovědětVymazat
 7. Z toho mimochodem plyne: Moravský národ existuje, protože jediná smysluplná definice národnosti je založena na tom, že se k ní nějaká skupina lidí hlásí. Otázka zní, jestli z toho plynou jakékoli závažné důsledky. Nemyslím.

  OdpovědětVymazat
 8. Děkuji za odpovězení otázky, článek mi naprosto dostatečně odpověděl na to, co jsem chtěl vědět.

  OdpovědětVymazat
 9. Jsem Moravan, byl jsem jim vždy. Co má být? Nepotřebuji rozvíjet rasové či pravopisné tlachy, ani se od nikono za každou cenu odlišovat. Země je tady a odepsat ji nemůžete. Chceme zemské zřízení, nic víc, nic míň. Stupidní centralismus státu způsobil, že mnoho kariéristů odjelo do Prahy? Co bylo v Bratislavě svého času, dokud jim soudruzi nepovolili tu pseudofederaci?

  OdpovědětVymazat
 10. Nezatahujte do komentářů věci, o nichž článek není. Děkuji předem.

  OdpovědětVymazat
 11. Přečtěte si komentáře. sprostota nade vše, že? Děkuji, už víc psát nebudu.

  OdpovědětVymazat
 12. Věcný obsah je důležitější, než to, aby se náhodon něčích křehounkých citečků nedotkla "neslušná" slova. S tímhle jděte tam, kam slunce nesvítí a vaše citové výlevy si vetkněte za klobouk, nezajímají mne.

  Pokud nemáte co říct k věcnému obsahu článku či už napsaných komentářů a jediné, co vás napadá, jsou naprosto irelevantní nářky nad tím, jak je špatný pragocentrismus a jak komentátoři tady jsou necivilní, tak nemáte co říct.

  Hýčkejte si laskavě svoje ublížené ego a hloupoučký lokální patriotismus někde jinde, na internetu je dost stránek, kde na ty vaše blbosti budou čtenáři i majitelé kývat o sto šest.

  OdpovědětVymazat
 13. V mozku máte sr.... doporučuji vlézt do WC mísy a spláchnout za sebou, ctěný pane hulvátský čecháčku!

  OdpovědětVymazat
 14. Vážený, vy jste tady nenapsal jedinou větu, která by měla obsah. A protože nejste schopen psát cokoliv s obsahem, a ani nejste schopen dostát svému slovu, že už psát nebudete, tak už psát skutečně nebudete.

  OdpovědětVymazat